VALACHYMAN 2020

10.08.2020

S blížícím se termínem tohoto světoznámého triatlonového závodu, zavládla v týmu SPLŠ panika a krutý boj o nominaci. Boj ovšem tentokrát nebyl o to kdo závod pojede, ale o to kdo tento náročný závod nepojede. Jedno mají členové SPLŠ společné, jsou to všichni, bez výjimky prachbídní plavci a triatlon, jak víte, plaveckou vložkou začíná.

Omluvenky se začaly povážlivě kupit, proto musel zakročit předseda klubu a bouchnout do stolu. "Jde nám o klubové bodování, proto potřebujeme co nejvíc závodníků, kdo se utopí, tak stejně nemá právo nosit dres klubu." Započal svou motivační řeč. Následně se sám ze závodu vymluvil, svou neúčast svedl na loňské zranění, které už mu nikdo nevěří, mával při tom listem od doktora, takže mu předsednictvo neúčast schválilo. Nicméně doufáme, že se na něj nebude vymlouvat i v příštích sezónách.

Soupiska se i přes počáteční porodní bolesti podařila naplnit a SPLŠ tedy vyrazila do závodu v následujícím složení:

Daniela Cehlárová, Milan Trlica a Michal Srba - dlouhá trať

Zvlášť v případě Michala se jednalo o téměř hrdinský čin. Michal se letos totiž rozhodl zásadně netrénovat a držet se mota "Závod je nejlepší trénink" v jeho případě spíše "Závod je jediný trénink"

Danka a Milan to jsou zkušení harcovníci. Milan tradičně atakuje nejvyšší příčky závodu. Nicméně pro Danku to byl první triatlon v životě, lehké nervozita tedy byla na místě.

Kateřina Janíčková a posila týmu Barbora Rasochová byly nominovány pro kratší sprinterskou trať.

Pro obě se jednalo o triatlonovou premiéru. Obě jsou navíc mámy malých dětí. Proto nervozita před závodem byla trochu větší.

I letos postavil tým štafetu. Iveta Balejová na plaveckém úseku, Martin Janíček kolo a závěrečný běžecký úsek, letos v mimořádné běžecké formě prezentující se Kateřina Trlicová.

Ambice byly, jako vždy nejvyšší možné. Maximální přípustné ztráty na životech byly stanoveny na 12,5%.

Závod samotný je rozdělen na dva dny. V pátek startují děti a krátká trať a v sobotu štafety a dlouhý plnotučný triatlon.

Páteční startovka byla plná zvučných jmen a čítala 284 lidí. Závodu pro začínající triatlonisty se zúčastnila i legenda českého triatlonu Petr Vabroušek a nepřekvapivě toto klání vyhrál. Vedle něj se tedy postavily i dvě dámy reprezentující náš klub.

A svedly velice vyrovnaný souboj. Po plavání a kole byla v lehkém vedení Bára. V běžecké části ji však Katka stáhla a nakonec i udolala. Rozdíl mezi nimi v cíli byl pouhých 9 sekund. Holky obsadily celkově 12. a 13. místo v jejich kategorii. Naprosto famózní výsledky na to, že jsme počítali s tím, že minimálně Kačka se utopí nebo zabije na kole. Klobouk dolů před oběma.

Z pátku na sobotu vydatně sprchlo, což hodně zatraktivnilo už tak náročnou trať. Hrozenkovský Balatón nás však přivítal slunečným počasím. Do akce se chystalo hned 6 našich reprezentantů. Výkony holek v pátek vytvořily tlak na ostatní členy, každý se chtěl před kamerami České televize prezentovat v co nejlepším světle.

Jako první vystartovala naše štafeta. Ivet zaplavala čas z říše snů. Předseda nás následně poslal do TOP TEN a Kačka si již první desítku zkušeně pohlídala. 10 místo celkově a 5 místo v kategorii smíšených štafet.

Zatímco naše štafeta finišovala, do jezera se vrhali další naši reprezentanti. Nejdříve Danka a potom pár vteřina za sebou Milan s Michalem. Michal ač startoval za Milanem, po pár desítkách metrů Milana dohnal a vytvořili perfektně spolupracující duo. Za této týmové spolupráce těžili celých 50 metrů. Poté Michal, jež zaznamenal nejrychlejší čas ze všech startujících na prvních 30 metrech plavecké části, zvolnil a kluci se až do cíle neviděli.

Cyklistická část vedoucí přes kruté a technické stoupání byla letos kvůli dešťům mimořádně obtížná a všichni si hrábli na samé dno. Hodně krutá premiéra pro Danku, ta si však nechala dostatek sil i pro neméně obtížnou terénní běžeckou část a cíl proťala na skvělém 5. místě ve svojí kategorii.

Za ní se již přihnala triatlonová legenda klubu Milan Trlica. Letos si chtěl Valachymana hlavně užít a 25. místo v kategorii v konkurenci české špičky je jenom třešinka na dortu.

Ne dlouho po něm už sbíhal legendární dřevěnou lávku i matador Valachytour Michal Srba. Ten chtěl Valachymana hlavě přežít. Jde vidět, že má z minulosti velké zásoby fyzické kondice a mnohaleté závodní zkušenosti. 97. místo nám přineslo dostatek bodů do klubového bodování o které nám jde především.

Z pohledu klubů jsme pak obsadili krásné 3. místo a tuto příčku držíme i v průběžném pořadí celé Valachytour.

Závěrem je třeba dodat, že kdokoliv absolvuje tento velice náročný závod, je pro nás hrdina a zaslouží veliké uznání. A teď už se těšíme na Bike Valachy, další díl naší oblíbené závodní série.