Valachy Tour - Valachy Duatlon 2019

06.05.2019

Většina našich čtenářů jsou samozřejmě špičkoví sportovci s velkým přehledem, ale pro ty co sportu zas až tak nehoví nejprve vysvětleme, co to ten duatlon vlastně je. Mnohé nepřekvapí, že vychází z olympijského sportu, který se jmenuje triatlon což je kombinace plavání, jízdy na kole a běhu. Postupem času vzniklo více pod variant, tohoto extrémně náročného sportu, došlo i na sportovce, kteří měli na základní škole na plaveckém diplomu místo delfína želvičku. Duatlon tedy z triatlonské vražedné trojkombinace vypouští plaveckou část. Neznamená to ovšem, že by se jednalo o méně náročnou variantu, stále se totiž jedná o tři úseky. Na první běžecký úsek navazuje jízda na kole, které pak závodník opět vymění za běžeckou obuv. Co se týče Valachy Duatlonu, jedná se navíc o horskou terénní verzi. Závodníci tak 4.5.2019 absolvovali 3 km dlouhý běh, poté si v depu vyzvedli horské kolo a pustili se do 16 km dlouhé tratě z níž větší část vedla do kopce a následně si dali opět 3 km běhu kopcovitým terénem.

Předpověď na první květnový víkend slibovala ještě stále aprílové počasí. Organizátoři z Valachy Tour týmu ovšem předvedli jako vždy perfektní práci a počasí objednali ideální. Avizovaný sníh a teploty pod bodem mrazu tak dorazily až o den později. Program byl rozdělen na dopolední část, věnovanou dětem a odpolední, která patřila hlavnímu závodu. Do závodů se letos zapojilo 180 dětí a zhruba 200 dospělých.

Skupina přátel lehkého šlapání letos nominovala sestavu snů. Milana Trlicu, doplnili Michal Srba, Ondřej Novosad a Martin Janíček. Očekávání tak byla logicky vysoká, kluci už jsou sice na tlak zvyklí, ale pro některé to byl první závod po zimní pauze, otázky kolem jejich formy tak visely ve vzduchu a sami závodníci byli zvědaví, jestli zvolili vhodný druh tréninkové přípravy. A tak zatímco někteří před závodem uvolněně vtipkovali, jiní v duchu nebo nahlas zpytovali svědomí. V 13:00 utnul všechny pochyby a lamentace startovní výstřel hlavního pořadatele závodu Boba Komína. Závodníci se vrhli do prvního běžeckého kola, které hned protřídilo početné startovní pole. Do prvního depa doběhl jako první ze SPLŠ Milan Trlica, v té době se držel profesionálních závodníků a patřilo mu 20 místo. Jako druhý vyběhl z lesa Ondřej Novosad a za ním jak jinak než v háku předseda klubu Martin Janíček o 10 sekund později už funěl i Michal Srba, vše bylo rozjeto velmi nadějně. Následoval ukrutně dlouhé stoupaní až pod vrchol hory, která se jmenuje Vysoká (nejvyšší hora Vsetínských vrchů). Zde může závodník hodně získat, ale i celý závod ztratit. Milan si po kole mírně pohoršil, nicméně pořád byl na dostřel absolutní špičce. Nejlepšího času na kole z klubu SPLŠ dosáhl Ondřej "Panzerwagen" Novosad, který svým strojovým tempem smázl mnoho soupeřů a výrazně se posunul pořadím dopředu, v háku jako jeho stín se mu celou cyklistickou trasu udržel Martin Janíček, pro kterého to znamenalo také velký posun. Naopak Michal Srba ztratil na duo Ondřej a Martin v cyklistické části 4 minuty, a to znamenalo konec nadějí a snů na nejvyšší příčky. Nyní se dostáváme k další velmi důležité části duatlonu a to je depo, kde se mění běžecké boty za cyklistické tretry a závodník se bere nebo odevzdává svoje kolo. Je to relativně krátký úsek závodu trvající 1 až 2 minuty, ale i tady se dá závod prohrát nebo vyhrát. Dokazuje to minisouboj Ondry a Martina. Právě zde Martin Ondřeje trhnul a rozhodl tak jejich minisouboj trvající od startu závodu. Vraťme se zpět na boj o příčky nejvyšší. V čase 1:01:36 triumfoval v hlavní kategorii a celkově Petr Šťastný a obhájil tak loňské prvenství. Výborným během se pak prezentoval Milan Trlica a opět poskočil o pár příček výše na konečné 23. místo v hlavní kategorii. Za ním se už do cíle hnal Martin Janíček. Ten protnul pomyslnou cílovou pásku na 28. místě. Dramatický finiš o nejlepší třicítku pak podstoupil Ondřej Novosad a zapsal krásné 31. místo, Michal Srba se pak zmáčknul při posledním běhu, který mu dle jeho slov chutnal o něco víc než kolo a dokončil na 35. příčce. To jsou v tak obrovské konkurenci našeho největšího duatlonového závodu, který se v České republice pořádá, krásné výsledky.

A co řekli naši hrdinové v cíli? Michal příliš spokojen nebyl, dle svých slov usnul na vavřínech po velmi úspěšné běžkařské sezóně, věnoval spíše oslavám a účet za to zaplatil v druhé polovině kopce cyklistické části. "Já jsem se původně vůbec nechtěl zúčastnit, ale klub mě nominoval, tak co jsem měl dělat, ale nakonec jsem rád a už se těším na Bike Valachy", řekl v cíli Ondra Novosad. Mimochodem průběžně nejlépe postavený člen SPLŠ v seriálu Valachy Tour. "Favoriti, mi utekli už na prvním kilometru, tak jsem se snažil moc nezašpinit abych vypadal dobře na fotkách, ale nikdo mě myslím nevyfotil. Děkuji Ondrovi, že jsem se za ním mohl vyvézt, závod výsledkově dobrý, ale neuvěřitelně těžký", potvrdil Martin Janíček. "Byl to můj třetí ročník a řekl bych, že nejtěžší. Mým cílem bylo posunout se zase o něco výš v celkovém pořadí, což se povedlo. Pomohla k tomu i zdravá konkurence uvnitř týmu a vzájemné hecování", dodal v cíli spokojený Milan Trlica.

Děkujeme všem za podporu a organizátorům za skvělý závod. Příští závod bude nejspíš 1.6. Zlínský půlmaraton, ale je pravděpodobné, že se objevíme někde už dřív. Budeme vás informovat zde a nebo na našem Instagramovém nebo Facebookovém účtu.

SPLŠ