Valachy Man 2019

07.08.2019

Po letní pauze jsme zpět v kolotoči závodů a začali jsme pěkně zostra. Triatlonem, tedy sportem který kombinuje dva sporty, které milujeme se sportem, který nenávidíme. Aby bylo jasno jedná se, konkrétně v případě Valachymana, o 360 metrů plavání v jezeře, 17 kilometrů jízdy v krutých kopcích a 4,5 kilometru terénního běhu. 

Na start se tak tradičně nikdo moc nehrne. Ondra Novosad, raději odjel na dovolenou, Michal Srba chtěl taky odjet na dovolenou, ale termínově to nesladil, tak se vymluvil na letošní kolísavou formu. Předseda Martin Janíček alibisticky postavil smíšenou štafetu, aby Valachymana nemusel absolvovat celého a nominoval sám sebe na cyklistickou část. Tady ho na plavání doplnila Zuzka Obrová, skvělá plavkyně ze známé vsetínské plavecké rodiny a Kačka Janíčková, která si vzala na starosti bežeckou část. Jedinými odvážlivci tak nakonec byli Martin Valigura, který pro jistotu zvolil kratší amatérskou distanci a jednička týmu Milan Trlica, kterému prakticky nic jiného nezbývalo, protože nemít svého zástupce na domácím závodu série Valachytour je pro náš klub nemyslitelné.

9. ročník Valachymana byl poprvé rozdělen do dvou dnů. V pátek 2. srpna proběhly dětské závody a závody amatérů na kratší trati. V sobotu se do vod novohrozenkovského Balatonu vrhli profíci a štafety. Toto rozdělení na dva dny velice kvitujeme, prospělo komfortu závodníků a umožnilo tak zvětšit startovní pole. Zájem o tento druh závodu byl opět obrovský, tradičně se tak jedná o jednu z největších sportovních akcí v regionu, důkazem je přes 1100 startujících.

Pojďme přímo do děje pátečních závodů. Start závodu je intervalový, nemusí tak nutně znamenat, že ten kdo je první v cíli je i vítěz. Tím se ovšem při svém premiérovém triatlonovém startu nemusel Martin Valigura vůbec trápit. Po poledni se tak do teplých vod vrhl stylovou šipkou s cílem dokončit a nabrat zkušenosti, je to přece jenom mladík a naše největší (jediná) budoucí naděje. A i přes křeče v závěru cyklistické a začátku běžecké části se cíl podařil. Dokončil v čase 1:08:44 na 88. místě ve svojí kategorii. "Jsem za tu zkušenost rád, příští rok pořádně zamakám a půjdu ten dlouhý na výsledek" řekl Martin v cíli a my ho rádi bereme za slovo.

Sobota, to už byla jiná káva, mnohem silnější. Od brzkých ranních hodin panovala v týmu lehká nervozitka. Štafeta měla útočit na bednu a Milan se měl hlavně neutopit, protože jeho nejdůležitější závody teprve přijdou. Krátce po deváté rozčísla klidnou hladinu vodní nádrže Na Stanoch, známé jako Balaton naše plavkyně Zuzka. Podala vynikající výkon. Za 5 a půl minuty měla odmakáno a předala štafetu Martinovi. Toho čekala delší štreka. Nicméně za dalších 55 minut už funěl do cíle předat štafetu Kačce. Ta odběhla svůj úsek rutinérsky. Časomíra se zastavila na 1:26:08. Nebudeme vás déle napínat. Stupně vítězů ve smíšených štafetách utekly o minutu a SPLŠ bralo 5. místo. "Umístění je určitě fajn, zvlášť v takové konkurenci, ale stupně byly blízko, příští rok to cinkne" shrnul Martin a už se hrnul do cíle fandit Milanovi. Ten startoval až o půl jedenácté. Dostal pár rad od méně zkušených kolegů a vrhnul se vstříc triatlonovému dobrodružství. Hned v úvodu plavecké části musel řešit technické problémy, protože mu po důrazné ploché šipce, sjely plavky, ale pak už se chytnul a solidní plaveckou částí se držel v kontaktu se svým loňským časem. S kolem si poradil za 55 minut a vyrazil do své nejsilnější disciplíny, terénního běhu. Za 1:24:27 nebylo co řešit. Svůj loňský čas překonal o 2 minuty. Taktéž umístění zlepšil z loňského 27. místa na letošní 24. příčku. "Jsme rád, letos jsem na triatlon vůbec netrénoval, je to vždycky speciální závod, doporučuji aby si ho každý sportovec aspoň jednou vyzkoušel, pak pochopí. Zároveň nechápu, jak někdo může zvládnout tu Ironmanskou distanci, která je vlastně u všech disciplín 10 krát delší" řekl Milan v cíli.

Zbývá doplnit, že závod ovládl reprezentant Radim Grebík, mezi ženami zvítězila Martina Novotná. Příští rok nás čeká 10. ročník a pořadatelé si na nás prý připravují velké překvapení. Tak uvidíme, ale už teď se těšíme.

SPLŠ