Sportisimo 1/2Maraton Praha 2019

09.04.2019

Jaro je tady. A s ním i nejprestižnější český běžecký závod. Již po jedenadvacáté se vydali profesionální i amatérští běžci okusit krásnou 21 km dlouhou trať vinoucí se po březích Vltavy a uličkami našeho hlavního města. 

Na startu se letos opět představilo více než 10 tisíc běžců z celého světa. Jako poslední proťal cíl čínský závodník YUN CAO v čase 3:22:26 na 10529. místě. Patří mu uznání a potlesk stejně tak jako každému běžci, který se vrhne do boje s touto náročnou distancí. My se ovšem budeme věnovat opačné straně výsledkové listiny. Konkurence se v Praze vždy sjíždí veliká, prim samozřejmě hrají běžci z Keni, ale vytáhnout se chtějí i tuzemští favorité a ačkoliv se jedná o začátek sezóny, každý tajně myslí na osobní rekord. A těch letos padlo nepočítaně.

Na startu se tak objevil obhájce loňského titulu Keňan Bernard Kimeli. Z evropské špičky jsme mohli vidět Čechy Milana Trlicu a Jirku Homoláče nebo Francouze Felixe Boura. Při neúčasti Evy Vrabcové Nývltové byly favoritkami taktéž běžkyně z Keni, do celkového pořadí však chtěla promluvit i Kateřina Janíčková nebo Kazaška Caroline Chepkoech KIPKIRUI.

Mašina jménem SPLŠ se po krátké, ale intenzivní večírkové sezóně (krátká pauza po skončení veleúspěšné zimní sezóny pozn. redaktora), pomalu rozjíždí. Většina členů se ještě potýká s nepříjemnými následky oslav a křtů, nicméně většina členů má ještě čas se dát do kupy a do formy před prvními závody. Nikoliv však naše jednička Milan Trlica. Ihned po skončení zimní části se vrhl do svědomité přípravy na půlmaraton v Praze. Cílem bylo pokořit magickou hranici 1 hodina 30 minut. "Původně jsme chtěli Milanovi sehnat keňského vodiče, ale nesehnali jsme žádného, který by byl schopen akceptovat tak pomalé tempo" tvrdil předseda klubu Martin Janíček. Zákulisní informace ovšem hovoří o tom, že předseda nesehnal peníze na letenku a víza a tak nabídl jako vodiče svoji manželku Kateřinu, která tak reprezentovala SPLŠ v ženské kategorii.

Závod samotný odstartoval za slunného počasí v 10:00. Ihned po startu se odpoutala keňská ekipa následována Jiřím Homoláčem a evropskými běžci. Za nimi se jako jejich stín držel Milan a s ním jeho vodič Kateřina, ta ovšem stejně jako vodič Jirky Homoláče odpadla už na druhém kilometru, takže pokračovali každý sám vlastním tempem. Zatímco keňské trio se pralo o vítězství, naši běžci se již osamoceni prali jenom s časomírou s cílem pokořit osobní rekordy. Nutno říct, že veleúspěšně. Splníme zpravodajskou povinnost tím, že napíšeme že v osobním rekordu 59:07 obhájil prvenství Bernard Kimeli. Jirka Homoláč byl nejlepší z evropanů v čase 1:04.03. To hlavní se ovšem událo až za nimi. Na 307. místě v mužích dosprintoval Milan Trlica v osobním rekordu a famózním čase 1:28:33. Na skvělém 311. místě v ženách proťala pásku Kateřina Janíčková v čase 1:47:44, jak jinak než v osobním rekordu. "Děkuji všem divákům a fanouškům za podporu, ale hlavně bych chtěl poděkovat našemu sponzorovi CEP sportswear, celou dobu co jsem běžel jsem myslel na to, že si obleču ty skvělé nové kompresní podkolenky 3.0. Teď je mám na sobě a cítím se šťastný a zregenerovaný" hlásil v cíli překvapivě svěží Milan Trlica.

My se těšíme z těchto skvělých výsledků a vy se těšte na další závody. Za necelý měsíc se SPLŠ, doufejme, že už v plném počtu objeví na dalším dílu série Valachy Tour, kterým bude náročný Valachy Duatlon. Držte palce a sledujte nás na Instagramu a nově též Facebooku.


Díky. SPLŠ