Recenze CEP bežeckých kompresních podkolenek 

24.04.2019

Na začátek několik důležitých faktů. Společnost CEP se stala pro tuto závodní sezónu naším partnerem, recenze tím může být poněkud tendenčně vedená. Nicméně můžeme Vám slíbit, že je rozhodně šetřit nebudeme, spíš naopak, jak z přiložených fotek vidno, poskytují nám pouze kompresní podkolenky a čelenky, nic bez čeho bychom se v té další sezóně nemohli obejít, slibujeme tedy že recenze bude precizní, důkladná, nestranná a pěkně drsná. Ale především zábavná, jak jste u nás zvyklí.

CEP kompresní podkolenky 3.0
CEP kompresní podkolenky 3.0

Druhý fakt, věkový průměr týmu se se ďábelsky rychle přibližuje 40, letos jsme podnikli nezbytná opatření abychom ho udrželi blíž 30 (akvizice mladíčka Martina Valigury), ale kam tím míříme ve vztahu k naší recenzi. Jsme vesměs konzervativní starší rutinéři, jako suplementy používáme (většinou) hroznový cukr a banán. Po vyjížďce si dopřejme místo ionťáku kvalitní desítku. Většina týmu vůbec neví co je to Instagram, někteří členové neví co je to facebook a jeden člen dokonce nevlastní ani dotykový telefon. Když náš místopředseda Michal Srba přišel s tím, že by nás mohl sponzorovat CEP a mluvil přitom něco o kompresi, členům týmu se první vybavily vzpomínky na žně, dožínky, slivovici, bolest hlavy a výčitky svědomí (seřazeno v přímé časové posloupnosti). Protože nejsme zas tak staří abychom neznali internet a google, tak jsme zapátrali a našli si pár věcí, co to je komprese a co to je ten CEP. Zde je sumář našeho výzkumu. Společnost CEP sportswear patří pod německou společnost MEDI GmbH což je jeden z předních světových výrobců medicínských pomůcek zaměřujících se mimo jiné na oblast ortopedie. Divize CEP sportswear se pak přímo specializuje na kompresní sportovní vybavení. Na vývoji svých produktů spolupracuje s renomovanými vědci, lékaři a špičkovými sportovci z celého světa, viz náš klub. A co to je ta komprese a k čemu by měla pomoci při běhu a sportu obecně? Za prvé, jako prevence zranění, například při běhu na nezpevněných površích, zvlášť když je člověk náchylný k různým podvrtnutím. Měla by zlepšit regeneraci a zvýšit výkon tím, že zvýší krevní oběh, čímž se zvýší podíl kyslíku a všichni vytrvalostní sportovci dobře ví (obzvláště cyklisti), že víc kyslíku ve svalech znamená víc výkonu, a především míň únavy. 

CEP kompresní podkolenky
CEP kompresní podkolenky

Tak konec nudných faktů a mazání medu kolem huby. V uplynulých dnech jsme se usilovně snažili tyto "mýty" kolem komprese buď vyvrátit nebo potvrdit. Nafasovali jsme zbrusu nové běžecké kompresní podkolenky s označením 3.0. Co se týče designu, což je stejně subjektivní věc, tak nemáme co vytknout. Moderní škála barev, vybere si každý běžec i běžkyně. Pojďme dál. První problém nastává při nasazení, někteří členové týmu (předseda) nejsou schopni podkolenku vůbec dostat na nohu, komprese je opravdu veliká a předseda neoplývá zrovna velikou silou. Naštěstí CEP přikládá ve stylové krabičce podrobný návod jako z IKEA, kde jsou různé fígly, jak podkolenku snadno nejen natáhnout, ale i sundat, a tak to nakonec všichni hladce zvládli. Podkolenka po natažení nohu pevně obejme, příjemně zpevní, tady se dostáváme zpět na začátek, pokud byste uvažovali o koupi, je potřeba nohu důkladně proměřit, zvláště pak obvod lýtka, aby nedošlo k následným komplikacím, jako je odkrvení nohou a omdlení nebo na druhé straně k nedostatečné kompresi a výčitkám svědomí, proč jsem vyhodil tolik peněz za obyčejné vysoké ponožky. Nyní se přesuňme na běžecké tratě v okolí Vsetína.

CEP sportswear
CEP sportswear

Jak jsme tedy podkolenky testovali? Během několika týdnů jsme je používali v plném tréninkovém zápřahu. Běhy probíhaly na různých površích (asfalt, šotolina, lesní cesty). Testovali jsme na rovince i v kopcích. A tréninky byly vedeny v různých intenzitách (volné až závodní tempo).

Jaké jsou naše pocity? Podkolenka nohu opravdu zpevní, což vede k eliminaci otřesů lýtkového svalu na pevném povrchu jako je asfalt, mnohem více patrné je to, když běžíte ve větší intenzitě nebo po pevném povrchu z kopce. Hodí se to i při běhu v lese, kotník je pořádně zpevněný a nezvrtne se tak lehce. Svaly v komprimované části by se taky měly cítit mnohem méně unavené, což je samozřejmě těžko měřitelný pocit. Nám se zdálo, že tomu tak opravdu je, zvláště na druhý den, což mohl být samozřejmě placebo efekt nebo náznak blížící se formy, ale shodli jsme se na tom, takže dobře. Naopak při běhu po rovině na povrchu bez větších nerovností, zvláště pak v nižší intenzitě nám přišla komprese zbytečná, někomu až rušivá. Jsou to samozřejmě všechno individuální pocity, každý běžec na to může reagovat jinak. Co je ovšem velmi příjemné, je navléct si kompresní podkolenky po tréninku, CEP pro to má sice speciální řadu produktů určenou přímo pro regeneraci, ale ikdyž si navlečete tyto běžecké podkolenky, třeba po těžkém tréninku, tak cítíte takový příjemný pocit úlevy. To potvrdila většina členů týmu. Jestli to má nějaké prokazatelné účinky na regeneraci jde opět velmi těžko změřit, museli bychom asi podstoupit nějaké lékařské analýzy a do toho se nikomu z týmu dobrovolně nechtělo. Společnost CEP tvrdí, že ano a my jim to budeme věřit, tedy aspoň do té doby co s nimi budeme spolupracovat. Teď vážně. Jaký je tedy závěr našeho intenzivního nestranného testu. Někteří členové týmu kompresní podkolenky během tréninku a závodu používají, jiní ne. Kde se těší veliké oblibě, je potréninková regenerace. Zde je ten pocit úlevy opravdu znát a dalo by se říct, že je téměř měřitelný. Další jednoznačně plusovou věcí je, že se podkolenky i během delšího běhu vůbec neshrnují a nikde netlačí. To, že perfektně sají pot považujeme za samozřejmost ovšem to, že po běhu skoro nesmrdí považujeme u některých členů za zázrak, prý za to mohou stříbrná vlákna.      

CEP kompresní podkolenky 3.0
CEP kompresní podkolenky 3.0

Na závěr přidáme jednu malou radu a jeden převratný objev. Pokud chcete začít používat kompresní věci, obraťte se na zavedené značky, které garantují jistou kvalitu a mají zdravotnické certifikáty. Jsou sice trochu dražší, ale máte určitou jistotu, komprese může být užitečný pomocník, ale musí se dělat správně. A ten převratný objev na úplný závěr. Když nemáte namakáno v tréninku, tak vás žádné kompresní punčocháče nezachrání, o tom se přesvědčila většina členů týmu na vlastní pěst. Takže sportu zdar a kompresním běžeckým podkolenkám 3.0 zvláště.

PS: Fotky k článku dělal náš kamarád Martin Poštulka, což je jeden z nejlepších svatebních fotografů u nás, z počátku jsme z toho byli dost nervózní a přemotivovaní, přece jenom svatební fotky člověk nefotí každý den. Kdyby některá z fanynek měla zájem o focení může mrknou na Martinovo portfolio zde na odkazu. Letos už je na svatby plně obsazený, ale příští rok by tam mohl mít ještě místo. Jinak Martin nefotí jenom svatby a s lidma to fakt umí, což dokazuje fakt, že i taková dvě jelita jako Milan a Martin nafotili obstojný materiál.

SPLŠ