Valachy Tour 2018 - velký rozhovor!

08.11.2018

Letní část sezóny už je za námi. Závodníci si užívají zaslouženého volna, cestují, léčí drobné šrámy a nachlazení, tráví čas se svými rodinami, než se vrhnou do plné přípravy na zimní část sezóny. Využili jsme této krátké odpočinkové periody a sešli jsme se s našimi dvěma nejúspěšnějšími borci abychom zrekapitulovali jejich účast v prestižní sérii Valachy Tour 2018. Na řádcích níže se dočtete, jak závodníci hodnotí svou účast, co plánují v sezóně příští a dozvíte se i pár pikantností mimo sportovní rámec.


Ahoj Milane ahoj Michale. Jak kluci hodnotíte uplynulou sezónu?

Milan: Za sebe musím říct,že to byla velmi povedená sezona, především co se týče té běžecké části. Osobní rekord na půlmaratón v Olomouci 1:28:34 a osobák padl též na desetikilometrové distanci 40:30.

Co se týče té běžkařské sezony, ta přinesla mírné zklamání, především kvůli nedostatku sněhu. Byla zrušena Karlovská 50 což je, myslím, pro nás oba srdeční záležitost a v podstatě od září jsme přípravu přizpůsobovali vzhledem k tomuto vrcholu. Soustředění v Italském Livignu nás dostalo do vrcholové formy a já osobně jsem měl za cíl se probojovat do top 150.

Michal: Ahoj Martine, předem bych Ti chtěl poděkovat, že jsi mne oslovil s tímto rozhovorem a všiml sis našich skvělých letošních výsledků.

Uplynulou sezónu musím hodnotit pouze kladně, vždyť jsem absolvoval celou sérii velmi náročných závodů Valachy tour vůbec poprvé. Například loni se to nepodařilo.

V některých jednotlivých závodech se i podařila hezká umístění. Proto jsem s celým průběhem včetně přípravy, přes menší kolísání formy, se sezónou spokojen.

To jsou nádherné výsledky. Moc gratuluji. Letos jsme Vás viděli především v prestižní závodní sérii Valachy tour, jak hodnotíte vaše vystoupení v ní?

Milan: Moje 18. místo v celkovém pořadí, myslím, hovoří za všechno.

Michal: Jak už jsem zmiňoval, jsem rád, že jsem zvládl všech pět disciplín. Některé výsledky mohly být o poznání lepší, ale například v závodech na kole je konkurence tak silná, že tam snad ani nějaký oslnivý výsledek zajet nejde.

Který sport je vám v této sérii nejbližší, v kterém jste získali nejvíce bodů a v kterém byste se naopak chtěli zlepšit?

Milan: Nedá se určitě vyzdvihnout žádný ze závodů, nejlepší na této sérii je právě ta rozmanitost, pokud bych skutečně musel vybrat jeden jediný event tak je to Bike Valachy. Maraton na kolech ve kterém jsem, paradoxně zajel nejhorší výsledek.

Michal: Dříve bych řekl, že to je kolo. Nyní mi je nejblíže určitě běh.

Nejvíce bodů jsem získal na Triatlonu, ten je bodově hodnocen nejlépe. Pokud se budeme bavit o nejlepším umístění, v tom případě jde o běžky, tam to bylo o parník.

Zlepšit bych chtěl jednoznačně kolo, tam bych se potřeboval sejít už s dávno ztracenou formou. 


Čím se liší příprava na tak různorodý typ závodů?

Milan: Když mám běžet hodně běhám, když se jede na kole hodně jezdím na kole u dublonu (kombinace kolo, běh) je odpověď nasnadě. Pro triatlon a trénink plavání jsem měl po celé léto postavený bazén. Bohužel jeho průměr 3 metry se při vlastním závodu neukázal jako dostatečný. 

Michal: Netvrdil bych, že příprava je až tolik různorodá. Příprava musí být jednoduše tvrdá a hlavně je to píli a hlavě.

Hodláte se Valachy tour účastnit i v nadcházející sezóně? Nebo dáte přednost některému z konkrétních sportů? 

Milan:  Valachy tour se samozřejmě účastnit budu. Bohužel ne jeho startu 9.2.2019. Můžu touto cestou čtenářům a všem našim fandům oznámit, že jsme se s Michalem rozhodli po poradě s vedením týmu zúčastnit našeho největšího běžkařského závodu, legendární Jizerské 50. Takže 9.2.2019 nás můžete sledovat a fandit na obrazovkách čt4 Sport.

Michal: Ano, chtěl bych zvládnout co nejvíce závodů Valachy tour. Bohužel již teď vím, že Noční stopu Valachy nebudu moci absolvovat, neboť nás sponzor přihlásil na ČEZ Jizerskou padesátku, která se koná ve stejném termínu. Což mne osobně velmi mrzí. Noční stopu mám moc rád.

Přednost nebudu dávat žádnému sportu, i když běžek si letos užijeme asi dost. Z kraje roku nás čekají hned dva závody na nejdelší distanci.

Předpokládám, že vás nyní čeká krátký odpočinek před startem zimní části sezóny. Jak ho budete trávit?

Milan: Pokud myslíš, že se budeme poflakovat po hospodách, lejt do sebe pivo, přejídat se na husích hodech..tak ano, zhruba takto bude tato pauza vypadat.

Michal: Odpočinek? Co to slovo znamená? S přítelkyní jsme chtěli někam za sluníčkem jako většina sportovců, ale bohužel veškeré finance jdou na přípravu a přípravné kempy.

Trénujete, závodíte.. Máte vůbec čas i na nějaké další aktivity? Jaký film jste viděli naposledy v kině a co divadlo nebo koncert? Jakou máte rádi českou kapelu?

Milan:  Já ve volném čase zajdu občas do zaměstnání. Není to nic zajímavého, co by stálo za pozornost. V kině to byl film Bohemian Rhapsody, koncert Midi Lidi v pátek 9.11. ve Vsetínském klubu Tři opice. Pokud by měli čtenáři zájem o podpis nebo fotku do 22:00 budu k dispozici na baru. 

Michal: Toho času na zábavu moc není, například letos jsem se po devíti letech dostal na týden na ryby. Ten týden jsem si moc užil, ale vidíš sám po devíti letech...

Každopádně přítelkyně má kulturu moc ráda, takže si do kina zajde, ale bohužel sama. V divadle jsme byli loni v Janáčkově Divadle v Brně na hře Apartmá v hotelu Plaza. Já osobně si dokážu užít každý koncert, kterého se zúčastním, na maximum. Naposled to byla kapela Mig21, kterou miluji.

Milane, tvoje manželka se letos také vrhla také na běhání, běháte spolu? Radíš jí?

Manželka která si nechá poradit je jako Yetti.Hodně lidí tvrdí,že existuje ale v podstatě ji nikdy neviděl.

Michale, tvoje přítelkyně se letos zúčastnila prestižní série Vrchařská koruna Valašska, objel si nějaké vrcholy s ní? Plánuje se zúčastnit i napřesrok? 

Ano, tuto sérii považuji za velmi prestižní a s některými vrcholy jsem jí osobně pomáhal. Myslím si, že příští rok se určitě zúčastní a rád si v rámci přípravy vyjedu některá stoupání s ní. 

V kolika letech a s jakým sportem jste začali?

Milan: Začínal jsem v 6 letech v Tj Tatran Janová oddíl kopané.

MichalByly to sjezdové lyže v 5 letech a ty jsou mojí láskou dodnes.


Jaká je vaše strava? Co upřednostňujete při závodech - gely, ionťáky, ovoce?

Milan: Většinou nepiji, při posledním závodě(viz.článek Tož Běž) jsem zjistil, že pít pivo před závodem není úplně ok. Rada pro začínající běžce zní..pivo před a v průběhu závodu nebrat. 

Michal: Já tvrdím, že není nad dobře prorosteného Libora (buček). Ale při závodech upřednostňuji spíše ionťáky a ovoce.

Zkusili jste někdy trávu či jinou lehkou drogu? Pijete alkohol? Zavítáte do McDonalda?

Milan: Tyto věci šly vždycky tak trochu mimo mě, ačkoliv jak se říká co se stalo v Livignu zůstane v Livignu. Alkohol..tak jsme snad Češi..piva a rumu se nikdy nevzdáme. 

Michal: Martine, proč tahle otázka? Vždyť přece tyhle látky se s naší sportovní činností vůbec neslučují.

Abych byl upřímný, alkoholu se nevyhýbám. Myslím si, že po každém závodě je snad povinností dát si alespoň šest piv.

V McDonaldu mne nepotkáte. My máme v oblibě jiný podnik a to vsetínský McŠvirák, kde se velmi často s Milanem při výživových hodech potkáváme.

Dost už o soukromí. Na který závod z uplynulé sezóny vzpomínáte nejraději?

Milan: Půlmaraton Praha. Start u Rudolfina , 11 a půl tisíce běžců, hraje Vltava, trať obsypaná diváky...a ty víš, že Lokál Hamburg je jenom kousek od cíle..

Michal: To je těžká otázka, hodně vysoko řadím Triatlon ze série Valachy Tour, ale úžasným závodem a taky velkou zkušeností pro mne byl Vltava run. 

 Kluci jaký je váš cíl na sezónu 2019?

Milan: Hlavně zdraví. Přece jenom jakožto starší ročník vím, že je tohle rozhodující faktor. A pokud všechno vyjde, na jizerské 50 do setmění a zbytečně nezatížit Horskou službu.

Michal: Vyhnout se zranění a zdravotním problémům a dosáhnout lepšího umístění v sérii Valachy Tour.

Děkuji vám oběma za příjemný rozhovor a přeji ať je sezóna 2019 aspoň z poloviny tak úspěšná jako ta letošní!

-MJ-