Kemp Rychlebské stezky

12.06.2019

Letní část sezóny začíná nabírat na obrátkách. Před nejdůležitějšími závody odjeli členové SPLŠ stmelit partu do Rychlebských hor na přípravný cyklistický kemp. Ale nejednalo se jen o nezřízené pití piva a vysedávání u právě vrcholícího mistrovství světa v hokeji, šlo především o to najezdit kvalitní tréninkové dávky a vypilovat techniku na zdejších náročných kamenitých trailech.

Cyklistickým nadšencům nejsou Rychlebské hory a legendární Rychlebské stezky neznámou lokalitou. Bez nadsázky, kdo neokusil místní trail nesoucí název Superflow, ten se vlastně vůbec nemůže považovat za protřelého bikera. Ale Rychlebky nejsou jenom Superflow, vraťme se tedy trochu zpět, konkrétně do roku 2008, kdy v hlavách místních bikerů začala pučit myšlenka, vybudovat síť cyklistických stezek, jako vzor jim posloužili stezky budované ve Walesu. Rozhodli se tedy obnovit staré kamenité chodníčky vinoucí se horou Sokolí vrch, která tvoří panoráma nad obcí Černá Voda. Vznikly tak unikátní kamenné traily, které rozhodně nejsou pro začátečníky a prověří dokonale váš jezdecký um. Každoročně lákaly zkušené bikery z celé Evropy a stezky tak postupně rostly. Ten pravý booom ale přišel až v roce 2013. Přispěl k tomu nově otevřený trail Superflow, který banda okolo Rychlebek vytvořila pod dohledem welšského světoznámého budovatele trailů Rowana Sorela a jeho firmy Back on Track. 11km dlouhý flowtrail je klenotem mezi českými traily a nejen českými. Trail obdržel cenu Mezinárodní asociace horských kol IMBA Model Trail Award, kterou se může pochlubit pouze 7 trailů na celém světě. Z našeho pohledu je trail unikátní také tím, že si na něm užije zkušený jezdec i začátečník. Pro toho, kdo by měl stále pochyby o své jezdecké technice, se pořádají pravidelné jezdecké kempy. Pod dohledem zkušených instruktorů se neučíte různé fígly, jak lépe ovládat kolo a vyrazíte na místní stezky, které si po částech projedete, instruktoři vás upozorní na záludnosti trati a zbaví vás neoprávněného strachu. Když se vydáte na druhou stranu Černé Vody, přivítá vás okruh podél Černého potoka s Vidnavským okruhem má cca 23 km a je to ideální rodinný trail se spoustou zastávek v místních hospůdkách. Více info naleznete na www.rychlebskestezky.cz

Toť k propagaci toho bikerského ráje na zemi. A nyní zpět k našemu kempu. Sjela se na něm bikerská špička klubu SPLŠ, cílem bylo především vyladit formu Ondry Novosada na Bike Valachy. Ondra je v celkovém pořadí velmi vysoko a rád by své umístění potvrdil i na tomto náročném 50 km dlouhém závodu. Přivezl si svoje vrchařské domestiky Milana Trlicu a Martina Janíčka. Jeho plán byl jasný, jet ostře ve vysokých tepech hned od začátku a vysoké tepy udržet až do konce kempu. S tím vědomím rozjel i první kopec. Martin na špici odváděl perfektní práci, na prvním kilometru ostrého technického stoupacího trailu Dr. Wiessnera jsme předjeli cirka 30 polských loučkařů, pár českých bikerů a jednoho Němce. Svítilo slunce, vše vypadalo ideálně, Ondra se pomalu zahříval, Milan to jistil ze zadní pozice a Martin z čela si vystoupil s tím, že už nemůže a že dojede v polském grupetu. Tím byl po zbytek kempu zpečetěn osud jednoho domestika, proto jsme se rozhodli si kemp užít radši v nižších tepech, aby Ondra neuvařil i zbytek týmu hned na prvním kopci. A právě o tom ježdění v Rychlebkách je. V pohodě si užít náročná stoupání a pak se kochat nádhernými sjezdy, žádná divočina. Vždycky když do Rychlebek přijedeme, tak na nás dýchne ta pohoda míchnutá s trochou adrenalinu a uvědomíme si, že ježdění na kole není o polykání kilometrů a čumění, jak váš pot kape na přední kolo. První den jsme si užili nový trail Naučná stezka, který se fakt povedl, krásně navazuje na Velrybu oba jsou označeny jako černé, ale není to tak zlé, jsou plné skalek a lávek, ale zdají se větší než doopravdy jsou. Velryba pak navazuje na legendární sekce Tajemný - Mramorový, které loni hoši propojili novým úsekem Hupcuk k poslední sekci jménem Sjezdy. Tyto sekce jsou technicky náročnější a velice ceněné je, když si celou dobu ani jednou nešlápnete. Po obědě jsme si dali Superflow a spokojení to zakončili pivní smrští na základně. Jediné vysoké tepy jsme potom zažili v místní hospůdce večer během utkání Česko - Rusko, která končilo nájezdy a které jsme slavně prohráli. Druhý den už byl regenerační. Ve volném tempu Superflow a poté trail podél Černého potoka. Shodli jsme se jako vždy, že musíme dělat kempy častěji a vydali jsme se vstříc domovu. V návalu endorfinů a radosti někteří nejmenovaní členové týmu postovali na sociální sítě příspěvky, že Rychlepské stezky jsou nejlepší traily u nás. Nejsou. Jsou naprosto výjimečné nejen v českém měřítku, nýbrž i světovém. Každý biker by je měl navštívit. A každý biker taky ví, že všude je dobře, ale doma je nejlíp. Nejkrásnější traily má samozřejmě Bike Resort Valašsko, ale nejsou to ty oficiální jako BAV Vsetín, a nebo Kyčerka park, jsou to ty skryté a my jsme se rozhodli, že vám některé z nich ukážeme, jestli budete chtít. Plánujeme společnou vyjížďku na legendární Marikovský trail. Že nevíte kde to je? Věřte, že za humny. Tak co máte zájem se k nám připojit?

SPLŠ