Běhej Lesy Bílá 2019

17.08.2019

Týden po legendárním triatlonovém závodě Valachyman ze seriálu Valachtour, nám v kalendáři svítil další velmi známý seriál Běhej Lesy. Jak název napovídá, jedná se o trailový běžecký seriál napříč celou Českou republikou, konkurence bývá obrovská a seriálu se účastní i největší česká běžecká esa. Náš, červeně zakroužkovaný závod, nese název Běhej Bílá a jedná se o tradičně jedenu z nejnáročnějších zastávek seriálu, čemuž letos významnou měrou dopomohlo i počasí. Nutno také říct, že závod, který se startuje na horní stanici lanové dráhy Skiareálu na Bílé, patří také k jedněm z nejhezčích, díky krásnému prostředí beskydských kopců.

Do závodu jsme nominovali Milana Trlicu, jehož revírem jsou právě Beskydy, tady se cítí nejlépe, tady zná každý kořen a právě tady podává nezapomenutelné famózní výkony. Z ženského osazenstva padla karta na Katku Janíčkovou, která ač specialistkou na městské půlmaratony, letos experimentuje i s kopci a její forma by měla gradovat na říjnovém Běhej Valachy. Běhej Bílá tak byl dobrým závodem na otestování její dosavadní přípravy.

Jako hlavní kategorii jsme zvolili takzvaný závod tandemů skládající se z 11 km dlouhého úseku, který obstarala Katka a 19 km trati, který zařídil Milan. Jejich časy se pak sečetly což dalo výsledný čas tandemu. Cíl byl bedna, jako vždy. Závodníci z tandemů se účastnili i závodu jednotlivců a závodu týmů. V závodě týmů jsme přijali výzvu fenomenální zašovské běžkyně Daniely Vaiglové a nestartovali jsme pod SPLŠ nýbrž pod dobročinným týmem Starostliví medvídci - Sportguides Rožnov.

Přenesme se teď do parného sobotního odpoledne, kdy závod odstartoval. Už oficiální start je velice netradiční. Startuje se po čtyřech lidech v intervalech, běžci odběhnout cca 200 metrový úsek a nastoupí na lanovku, která je vyveze na horní stanici těsně pod vrchol kopce Zbojnická. Až tady běžci startují v intervalech po jednom do ostrého závodu, až tady se jim spustí oficiální časomíra. A čekala je pořádná fuška, vzduch byl jako v prádelně. "Jenom stát v cíli a čekat na naše borce mi dalo zabrat, dnes bych nechtěl být na trati ani za nic" povídal předseda klubu Martin Janíček, který jako již tradičně pauzíroval a věnoval se raději bafuňářským záležitostem, to mu jde ostatně mnohem lépe než běh. Mimo klimatické podmínky, byl další výzvou pro běžce profil a náročnost trati. Na kratší trati závodníci nastoupali 193 výškových metrů na delší pak brutálních 513 metrů. Krásných výhledů do okolí a především pak na Lysou Horu si tak účastníci moc neužili.

A jak to dopadlo v cíli? Milan od začátku diktoval tempo mezi favority. V kopcích přímo letěl. V cíli mu to nakonec vyneslo krásné 12. místo (7. místo v katergorii) z celkových 523 závodníků. Kačka bojovala, právě její bojovnost jí vynesla 28. místo v ženách a naznačila, že kopce by mohla být její budoucnost. Zmínit musíme i famózní výkon kapitánky družstva Starostlivý medvídci Daniely Vaiglové, která zvládla závod v čase pod jednu hodinu a obsadila 14. místo v ženách a 2. místo ve své kategorii. V tandemech se pak cíl, obzvláště kvůli velké konkurenci naplnit nepovedlo. I tak z toho bylo pěkné 7. místo celkově. Tým Starostliví medvídci - Sportguides Rožnov jehož jsme byli součástí pak obsadil stupně vítězů a bral 2. placku.

Nyní už příprava směřuje na Gran Prix Prahy, profesionální závod na 10km jehož součástí budou největší světové běžecké hvězdy, včetně čtyř členů Skupiny Přátel Lehkého Šlapání. Takže držte nám palce.

SPLŠ