Aténský Maratón 2019

26.11.2019

Maratón. Pro většinu začínajících běžců je to vzdálená meta, které by chtěli v budoucnu dosáhnout. Pro zkušené běžce je vždycky čest se s touto distancí popasovat. Je to slavnostní okamžik. Trať o délce 42,195 km budí respekt a je třeba se na ni řádně připravit ať už patříte k běžeckým rutinérům nebo elévům.

Maratónských závodů je v Evropě i po světě celá řada. Původní maratón je však pouze jeden. Vede z řeckého města Marathon do Atén. Jako první ho absolvoval řecký běžec jménem Feidippidés, důvodem nebylo vyčistit si hlavu po náročném dni v práci, ikdyž jak se to vezme. Absolvoval tuto trať pro to, aby zvěstoval vítězství Athénanů nad Peršany v bitvě, která se udála právě u onoho města Marathón. Jak dlouho tuto trať běžel, nevíme. Každopádně po doběhu se slovy "Zvítězili jsme" zemřel vyčerpáním. Co víme jistě je fakt, že první Olympijský maraton se běžel právě na této původní trati v roce 1896 při příležitosti 1. Olympijských her a vyhrál ho známý řecký nosič vody Spyridon Louis v čase 2 hodiny 58 minut a 50 sekund.

A teď do současnosti. Shodou okolností na den přesně po 44 895 dnech po Spyridonu Louisovi vyrazila na tu samou trať z Maratónu do Atén naše božská Daniela Vaiglová.

Jak můžete vidět z přiložených obrázků, trať Athénského maratonu nevede vůbec po rovině. Zhruba od 18km do 32 km běžíte do velmi nepříjemného stoupání. Žádné rekordní časy se tady nedají očekávat. Kouzlo tohoto závodu je v něčem jiném. Běžíte spolu s celou tou krásnou historií nejen běhu ale i sportu obecně a když vběhnete na původní Panathénský stadion, kde finišoval i zmíněný první Olympijský vítěz, derou se vám slzy do očí.

Nebudeme detailně popisovat, jaký závod byl, jaké byly Danielčiny pocity. To si musí každý prožít sám a uchovat si tento zážitek pro sebe, věřte, že z něj budete čerpat celý život.

Doplníme jenom některá fakta. Daniela finišovala v čase 3:42:13 jako nejrychlejší Češka a 30 žena ve své kategorii. V cíli byla šťastná, trochu se potýkala s bolavou pravou achilovkou, ale je to bojovnice. Moc se těšila domů na svou dcerku a rodinu. Čekala ji tam další výzva. Týden po maratonu běžeckém započala maraton manželský. Od teď se už na závodech nebudete setkávat s Danielou Vaiglovou nýbrž s Danielou Cehlárovou. Gratulujeme a přejeme hodně zdraví a štěstí!

Na úplný závěr nám dovolte oznámit jednu pecku. Když jsme u té olympijské myšlenky, příští rok se konají Olympijské hry v Tokiju. Nikdo z klubu, k našemu velkému překvapení neobdržel pozvánku od Českého olympijského výboru, přesto nám jedna zásilka z této instituce přišla. Smlouva na pořádání T-Mobile Olympijského běhu. Vrátíme tak Vsetínu velký prestižní běžecký závod. O tom ale až přístě.

SPLŠ