17. Karlovská 50

17.02.2019

16.02.2019 údolí malebných Velkých Karlovic, přesně v 09:58 tudy projíždí místní vlak Karlovická střela. V tu dobu už jen 2 minuty zbývaly do velmi očekávaného startu 17. ročníku Karlovské 50, vrcholu české běžkařské sezóny.

 Ročník to byl v mnoha ohledech historický a byl podtržen historicky bohatou účastí klubu Skupina Přátel Lehkého Šlapání. Zasáhli jsme do všech distancí a díky hostujícím členům i téměř do všech kategorií a všude jsme zanechali výraznou stopu.


Začneme nejkratší distancí, kde se zrodilo největší překvapení a úspěch týmu. Na kopcovité 10 km trati se představilo duo Martin Janíček a Martin Valigura, doplněné o dvojici externích členů startujících pod neutrální vlajkou Martin Kubo a především Iveta Balejová. Konkurence tentokrát nebyla úplně oslnivá na startu se sešlo 81 závodníků a v této konkurenci vybojoval předseda týmu Martin Janíček celkové 8. místo a ve své kategorii obsadil 3. příčku, zajistil tak první běžkařské stupně vítězů pro SPLŠ. "Je to pro mě překvapení. Do závodu jsem šel, věrný oblíbenému klubovému heslu, že nejlepším tréninkem je přímo závod o to mě umístění těší více. Nicméně konkurence nebyla letos největší. Borci jako Standa Řezáč nebo Milan Trlica nakonec zvolili delší 50 km trať" snažil se zlehčit Martin. Zahanbit se nenechali ani ostatní borci. Martin Valigura vybojoval po těsném fotofiniši 18. příčku (6. v kategorii) a i externí členové se ve svých kategoriích probili do první desítky. Martin Kubo 32. (8. v kategorii a Iveta Balejová 51. pozice (6. ve své kategorii).

 

Nyní se přesuňme do vyšších kategorií, kde byla konkurence o několik stupňů vyšší. Na trati 25 km se představilo 277 borců a mezi nimi i matador českého běžeckého lyžování Ondřej Novosad. Ačkoliv klasika nepatří k jeho oblíbenému stylu a v nohách měl Noční stopu Valachy, která se konala minulý víkend. S tratí se rval jako lev, doplatil trochu na špatnou volbu startovní pozice naopak ho velice podržel nový materiál od značky Atomic na kterém měl závodní premiéru. V cíli z toho bylo 101. místo a vynikající 32. pořadí v kategorii, které mu zajistil, tak jak jsme u Ondry zvyklí, velmi silný závěr. "Když jsem projel cílem, trochu jsem litoval, že jsem s klukama nemohl vyrazit do dalšího kola, příští rok zkusím královskou 50 km distanci. Nějaké síly mi v rezervoáru ještě zbyly" prohodil Ondřej po dojezdu.


Tímto se dostáváme ke královské distanci na 50 km. Do dvou velmi kopcovitých 25 km dlouhých kol se vydalo na 250 gladiátorů na dvou prkýnkách. Úspěchem je se jen rozhodnout pro tento náročný závod a následně jej dokončit. SPLŠ samozřejmě vyslala na start to nejlepší co ve své stáji má. Kluci ačkoliv byli unaveni z Jizerské 50, tak na trať vyrazili s chutí a velkým entuziazmem. Oba si značně vylepšili osobní maximum na tomhle závodě. Milan Trlica se na trati zdržel něco málo nad 3 a půl hodiny odměnou mu bylo 157. místo a první padesátka ve své kategorii (46. místo). Michal Srba podal rovněž heroický výkon a finišoval v těsném závěsu za Milanem na 166. pozici (48. v kategorii). Tyto výkony jsou o to cennější, že kluci minulou neděli absolvovali Jizerskou 50, která se jela v jedněch z nejnáročnějších podmínek za posledních mnoho let. Obou gratulujeme a děkujeme za reprezentaci týmu.

Závěrem uvedeme ještě krátký komentář Ondry Novosada, který se ohlíží za průběhem závodu na 10 km a těšte se na velký zimní rozhovor s hvězdami SPLŠ o průběhu a rekapitulaci zimní sezóny. Již brzy!

Trenér nebo lídr?

Spoustu z nás vidí v Martinovi hlavně trenéra, stratéga a předsedu teamu SPLŠ. Ne vždy však historie píše to co by si Řezáči, Ročárci a podobní přáli! Vše začalo krátce po startu kolem sjezdovky U Bambuchů, kdy se Martin odhodlal k odvážnému ale strhujícímu útoku na stupně vítězů. Jak sám řekl: "Běžky mi v kopci držely a stromečkáře jsem obíhal freeridem" . Následná louka pod sjezdovkou Machůzky byla pro Martina pouhou formalitou a spekulací jestli zlato, stříbro nebo bronz. Díky chybnému jízdnímu řádu a neochotnému strojvedoucímu, který nebyl sto přibrzdit Martinovi při vjezdu na Karlovický stadion, má SPLŠ z Karlovské padesátky pouze bronz v kategorii. I za to jsme však nesmírně šťastni a doufáme, že Martin i na dále udrží laťku vysoce nasazenou!